Rościminiada już za nami

Już po raz 19 odbyła się nad jeziorem Rościmińskim Małym „Rościminiada”. Mimo kapryśnej pogody nie zabrakło mieszkańców Gminy Mrocza. Imprezą towarzyszącą, rozpoczynającą zabawę w ten dzień był Triathlon. Były to z kolei drugie tego typu zawody na terenie Gminy Mrocza.

         Podczas „Rościminiady” odbyły się po raz pierwszy zawody sportowe dla dzieci – Duathlon. W zmaganiach wzięło udział prawie pięćdziesiąt dzieciaczków. Miały ona do pokonania rowerem oraz biegiem określone przez organizatorów dystanse. Emocji przy zawodach było, co nie miara. Dzieci rywalizowały ze sobą, a przejęci rodzice mocno dopingowali swoje pociechy. Każde dziecko po pojawieniu się na mecie otrzymało medal za udział w Duathlonie. Nie zabrakło również nagród rzeczowych dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych.

         Kolejnym punktem programu były zmagania reprezentacji wsi w turnieju sołectw. W siedmioboju sołeckim wzięło udział pięć drużyn z: Matyldzina, Krukówka, Rościmina, Kosowa oraz Kaźmierzewa. Drużyny musiały się zmierzyć miedzy innymi z takimi konkurencjami jak: nordicowa masakra, wyścigi kajaków, wbijanie gwoździ, skoki w workach. Za każdą konkurencję przyznano pierwsze trzy miejsca a zwycięskie drużyny otrzymały medale. Końcowa klasyfikacja, podsumowująca siedmiobój sołecki, prezentuję się następująco:

III miejsce – Sołectwo Rościmin

II miejsce – Sołectwo Krukówko

I miejsce – Sołectwo Matyldzin

Puchary oraz medale wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Leszek Klesiński.

         Podczas zabawy nie zabrakło również muzycznych akcentów. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Krajna”, który zaśpiewał kilka ludowych piosenek. Gwiazdą wieczoru był zespół AM. Na zakończenie Rościminiady odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził Robert Szczepaniak.

         W trakcie imprezy również przyznano nagrody za najładniejszy wianek świętojański. Komisja w składzie: Aleksandra Agata Minda, Natalia Mierosławska oraz Monika Żydek przyznały trzy pierwsze miejsca następującym Sołectwom:

I miejsce – Sołectwo Białowieża

II miejsce – Sołectwo Kaźmierzewo

III miejsce Sołectwo Matyldzin

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.

         Rościminiada nie mogła się obyć bez tradycyjnego obrzędu puszczania wianków na wodę. W obrzędowości wziął udział ZPiT „Krajna”.

         Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w Rościminiadzie. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w organizacje całego przedsięwzięcia. Bez Was nie dalibyśmy rady. Tak się bawi, tak się bawi…. Rościmin!

 

 

Redakcja

MGOKiR w Mroczy