Aktualności

I Mistrzostwa Gminy Mrocza w Szachach za nami

W dniu 23 września 2017 roku w Hali Widowiskowo – Sportowej w Mroczy o godzinie 10.00 odbyły się „I Otwarte Mistrzostwa Gminy Mrocza w Szachach”. Organizatorami zawodów byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, reprezentowany przez Mariana Wiśniewskiego oraz Urząd Miasta i Gminy Mrocza, którego reprezentantem był Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Brzóska. Swoje wsparcie dołożył też Prezes Klubu LUKS FENIKS Mrocza – Marcin Klebs tak więc danie główne pod nazwą „mistrzostwa szachowe” kusiło na pierwszej stronie mroteckiego menu. Sędzią głównym zmagań był mrotecki arbiter i działacz szachowy Mirosław Kozielski, którego to zasługą jest reaktywacja życia szachowego w miasteczku nad Rokitką.

Ogłoszenie o zawodach pojawiło się około 2 tygodnie temu, co z uwagi na liczebność innych organizowanych w naszym województwie turniejów, było nieco mniej korzystną okolicznością. Niemniej jednak ci, którzy cenią sobie wspaniała atmosferę i rodzinny klimat szachowy – wybrali się tego dnia właśnie do Mroczy. Dodam, że ostatnio w Mroczy grałem około 2003 roku, tak więc troszkę czasu upłynęło, a swoista podróż do przeszłości, przywołała tylko dobre wspomnienia. Zawody organizowane były wówczas w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, zarządzanym przez pana Andrzeja Brzóskę i sędziowany przez Edwarda Kulskiego. Z tamtej ekipy niestety wielu szachistów się wykruszyło, jak droga krajowa nr 10, jednak rosną następcy.

W sobotni ranek do Mroczy zawitało 18 szachistów w wieku od 6 lat do niemal 70-sięciu z takich miejscowości jak Nakło n. Not., Szubin, Żnin, Bydgoszcz, Osielsko, Niemcz i oczywiście z Mroczy. Obecność na liście startowej potwierdzili też członkowie Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosław Wiśniewski (prezes) oraz Piotr Szybowicz (sekretarz). Oni właśnie w uzupełnieniu silnym zawodnikiem ze Żnina – Piotrem Konieczyńskim, zdawali się zaliczać do grona głównych faworytów do trofeum. Oczywiście inni nie zamierzali łatwo pola oddawać, co czasami owocowało niespodziankami.

Bardzo pozytywnie oceniam grę młodych zawodników z Baszty MOS Żnin - Marceliny Brelińskiej oraz Wiktora Tańskiego, który sensacyjnie zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej (najlepszy junior w zawodach). Wśród gospodarzy najlepiej wypadł Kamil Rosiński (5 miejsce), który odebrał między innymi połowę punktu w remisowej partii z późniejszym zwycięzcą Piotrem Szybowiczem z Szubina. Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin, miał tego dnia jakieś układy w niebiosach, bo część z rozgrywanych partii, wygrywał nieco szczęśliwie, sięgając do torby z napisem „doświadczenie i ogranie”. Niestety – najlepszą partię zagrał przeciwko piszącemu te słowa, jednak dodać należy, że wspiął się na wyżyny i zasłużenie wygrał. Tutaj już polecę osobowo. Jarosław Wiśniewski (drugie miejsce w zawodach) po przegranej z Szybowiczem nie znalazł już pogromcy, chociaż pokazał młodym adeptom gry, że trzeba być skoncentrowanym do końca, aby w dużej przewadze nie podstawić pata. Drugie miejsce udało się zachować dzięki wygranej z Piotrem Konieczyńskim z Baszty MOS Żnin (trzecia lokata).

W mroteckim turnieju odnotowaliśmy kilka powrotów do szachów, jak chociażby Tajer Jerzy, Kamil Rosiński czy Przybysz Robert (obaj Mrocza). Fajne partie rozgrywał Jarosław Pawlak z Nakła nad Notecią (pochodzi ze Słupska), który uczestniczył w pierwszych zawodach szachowych po około 20 letniej przerwie i niektórym faworytom napsuł krwi. Młodzi mroteccy szachiści zbierali za to doświadczenie w rozgrywkach ze starszymi zawodnikami, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości, jak nalewka babuni.

Organizację zawodów oceniam na „szóstkę”. Był barek kawowo – herbaciany, był słodki poczęstunek (ciastka i drożdżówki), miłe i urocze panie oraz nagrody i upominki dla każdego. Można było się też zmierzyć ze sztangą na profesjonalnym pomoście (mi osobiście udało się te 120 kg ruszyć… metr nad parkietem). Swoją drogą, jak ci sztangiści to robią… cóż szachy lżejsze więc dalej – o szachach. W przemowie końcowej zarówno pan Marian Wiśniewski (MGOKiS w Mroczy)   jak i Andrzej Brzóska (Przewodniczący Rady Gminy Mrocza) zapewniali swoje dalsze wsparcie dla organizowania życia szachowego w Mroczy. Wiosną w podobnym tonie wypowiadał się Burmistrz Mroczy - Leszek Klesiński, więc kolejne fajne zawody w miasteczku braci Zielińskich, są tylko kwestią czasu. Ja oczywiście również służę pomocą – w końcu – taka robota.

Klasyfikacja końcowa I Otwartych Mistrzostw Gminy Mrocza w Szachach:

 1. 1.Piotr SZYBOWICZ – UKS „Szachowa Dwójka Szubin” – 8 pkt / 9 możliwych.
 2. 2.Jarosław WIŚNIEWSKI – NOK Nakło – 7,5 pkt.
 3. 3.Piotr KONIECZYŃSKI – ŻTMS Baszta MOS Żnin – 7 pkt.
 4. Wiktor TAŃSKI - ŻTMS Baszta MOS Żnin – 5,5 pkt. (najlepszy junior).
 5. Kamil ROSIŃSKI – Luks FENIKS Mrocza – 5,5 pkt. (najlepszy z Gminy Mrocza)
 6. Waldemar STARZYŃSKI – BKS CHEMIK Bydgoszcz – 5 pkt.
 7. Waldemar MALIŃSKI - Luks FENIKS Mrocza – 5 pkt.
 8. Edward KULSKI - Luks FENIKS Mrocza – 5 pkt.
 9. Jacek GÓRNY – BKS CHEMIK Bydgoszcz – 4,5 pkt.
 10. Jarosław PAWLAK – Nakło nad Notecią – 4,5 pkt.
 11. Jerzy TAJER – Mrocza – 4,5 pkt.
 12. Jan ROSIŃSKI - Luks FENIKS Mrocza – 4 pkt.
 13. Marcelina BRELIŃSKA – ŹTMS Baszta MOS Żnin – 4 pkt. (najlepsza kobieta)
 14. Robert PRZYBYLSKI – Mrocza – 4 pkt.
 15. Jacek WOJTYCKI – Osielsko – 3,5 pkt.
 16. Kacper KLIMEK - Luks FENIKS Mrocza – 2,5 pkt.
 17. Alex SZUKAJ – Niemcz – 1 pkt.
 18. Cezary TAJER - Luks FENIKS Mrocza – 0 pkt. (najmłodszy 6 lat)

 

 

GALERIA

 

02

 

 

03

 

 

04

 

 

05

 

 

06

 

 

07

 

 

08

 

 

09

 

 

10

 

 

11

 

 

12

 

 

13

 

 

14

 

 

15

 

 

16

 

 

17

 

 

18

 

 

19

 

 

20

 

 

21

 

 

22

 

 

23

 

 

24

 

 

25

 

 

26