W tym roku obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten uroczysty dzień w Gminie Mrocza rozpoczęliśmy od złożenia wiązanek pod Obeliskiem „100. rocznicy powrotu Mroczy do Macierzy 1920-2020 22.01.2020” (na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Bydgoskiej w Mroczy). W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Władz Gminy, Jednostek Organizacyjnych oraz Organizacji Pozarządowych. Honorową wartę pod pomnikiem pełnili uczniowie z Technikum Mundurowego w Mroczy. O godzinie 10:00 w kościele parafialnym w Mroczy, odbyła się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu mieszkańcy Gminy Mrocza udali się na targowisko przy ul. Łąkowe na poczęstunek: rogalików, grochówki, kawy, który został przygotowany przez: Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich w Mroczy, KGW Matyldzin, Sołectwo Krukówko, Sołectwo Wyrza, Sołectwo Wiele, Sołectwo Kosowo, Sołectwo Ostrowo, Sołectwo Matyldzin, Gminę Mrocza, Osiedle „Stare Miasto”, Osiedle „Jedynka”, Pana Roberta Czepnika oraz przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.
Wieczorne uroczystości z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się od wkopania drzewa w parku obok Hali Widowiskowo-Sportowej w Mroczy. Posadzony Dąb jest symbolem przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. Oprócz drzewa wkopana została pamiątkowa kapsuła z listem dla kolejnych pokoleń.
Kolejne wydarzenia miały miejsce już w Hali Widowiskowo-Sportowej. Na początku został odśpiewany Hymn Polski, zabrali głos także Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza – Waldemar Chudzik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Odrobiński. Po krótkich wystąpieniach przedstawicieli Władz Gminy rozpoczęła się cześć artystyczna z cyklu „Jesienna Zaduma”. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Fresh, Śpiewaki oraz Grupa Teatralna Bajzel. „Jesienną Zadumę” zakończył koncert Emilii Pawłowskiej z zespołem. Wystąpili z programem pn. „Niebo nad Jeziorem”. Jest to autorski debiut wokalistki i autorki piosenek pochodzącej z okolic Więcborka. To historie opowiadane wierszami dwóch związanych z Krajną poetek: Anny Szucy oraz Aliny Rzepeckiej, na który składają się melodyjne piosenki, dotykające doświadczeń każdego z nas.
Podczas wydarzeń z okazji Dnia Niepodległości odbyło się otwarcie wystawy Pana Piotra Fiałkowskiego pt. „Symbole Narodowe”. Pan Piotr jest historykiem amatorem, kolekcjonerem. Swoją pierwsza wystawę przygotował w 1999 r.