Majówka na Mroteckim Rynku

Majówka w Mroczy na sportowo i muzycznie

We wtorek, 3 maja obchodziliśmy 231. Rocznice Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszym mieście przygotowanych było mnóstwo atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W godzinach porannych włodarze naszego miasta oraz delegacje instytucji z Gminy Mrocza złożyli wiązanki okolicznościowe pod pomnikiem 100-lecia powrotu Mroczy do Macierzy. Następnie w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.

Miłośnicy sportów na kółkach wzięli udział w rajdzie rolkarzy wzdłuż naszej obwodnicy oraz w wycieczce rowerowej, której trasa wiodła przez miejscowości: Mrocza-Wyrza-Witosław. Uczestnicy rajdów otrzymali pamiątkowe medale.

W godzinach popołudniowych na mroteckim rynku odbyły się koncerty. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych z Bydgoszczy. Orkiestra powstała w listopadzie 1969 roku. Początkowo była to drużyna harcerska i nosiła nazwę Harcerskiej Orkiestry Dętej Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. Twórcą i dyrygentem od początku jej istnienia do października 1995 roku był Leon Eliasz – wychowawca wielu muzyków. Aktualnie zespół prowadzą: Krzysztof Beszczyński oraz Piotr Stachura. Orkiestra brała udział w licznych przeglądach i festiwalach oraz konkursach. Od początku swojego istnienia plasuje się w czołówce krajowych młodzieżowych orkiestr dętych.

Kolejnymi artystami, którzy wystąpili dla mroteckiej publiczności był Michał Hajduczenia wraz z zespołem (Ukraina). Michał to wokalista, kontrabasista, kompozytor, aranżer, psalmista. Człowiek o wielu talentach. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest także absolwentem Wydziału Instrumentalnego tejże akademii. Nauczyciel śpiewu w Publicznej szkole Muzycznej w Górsku. Współzałożyciel zespołu Slavic Voices- Słowiańskie Głosy oraz zespołu Cortina Tango. Współtworzy również szereg projektów muzycznych o szerokim spektrum gatunkowym, począwszy od muzyki klasycznej, cerkiewnej poprzez muzykę folklorystyczną, poezję śpiewaną, skończywszy na takich gatunkach jak tango, jazz, blues a nawet rock, reggae i free jazz. W trakcie koncertu mogliśmy usłyszeć namiastkę jego ogromnego talentu i wrażliwości. W muzycznej podróży w jaką nas zabrał towarzyszyli mu: Magdalena Cysewska – sopran, Mateusz Szwankowski – klarnet, skrzypce oraz Leszek Czenkusz – akordeon.

Podczas koncertowej majówki na mroteckim rynku zaprezentowały się także nasze lokalne zespoły. Zespół muzyczny FRESH, który od 2019 roku prowadzi Karolina Kubicka. Młodzież zaprezentowała kilka utworów w swoim wykonaniu. Na koniec wystąpił zespół wokalny ŚPIEWAKI pod kierownictwem Janusza Paliwody. Zespół składa się z utalentowanej młodzieży oraz osób dorosłych. Można było usłyszeć solistów jak i cała grupę wokalną. Mała ciekawostka o członkach zespołu jest taka, że 23 kwietnia 2022 roku odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu Zespołów Wokalnych „Jednym Głosem” soliści Alicja Gondek oraz Jakub Wiatr otrzymali tam wyróżnienia. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy zespołu ŚPIEWAKI.

Czas majówki dobiegł niestety końca. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność.    

image_pdfimage_print