Pokłosie pewnej fotografii

Kiedy w mediach umieściliśmy fotografię związaną z uroczystością na mroteckim rynku w roku 1936 nie spodziewaliśmy się, że wywoła tak duże zainteresowanie mieszkańców regionu.

Okazało się jednak, że zamieszczona fotografia wywołała spore zainteresowanie.

Fotografię wraz z innymi ważnymi historycznie pamiątkami po byłym burmistrzu Mroczy Czesławie Deglerze przekazał Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Mroczy jego wnuk, Zenon Dunajski.

Postanowiliśmy, że po zniesieniu obostrzeń pandemicznych zaprosimy mieszkańców Mroczy na wystawę tychże pamiątek, następnie zaś przekażemy je Izbie Pamięci Ziemi Mroteckiej im. „Bohaterów walk o niepodległą”.

Oczekując otwarcia wystawy, chcieliśmy sprawdzić, kto oprócz burmistrza Czesława Deglera, znajduje się na jednym ze zdjęć. Fotografia z lipca 1936 roku została zamieszczona w mediach. Otrzymaliśmy kilka telefonów. Sprawa przyjęła dość nieoczekiwany obrót.

Wnuczka poprzedniego burmistrza Władysława Błażejewskiego rozpoznała swojego dziadka i babcię, Marię stojących na podwyższeniu oprócz Czesława Deglera. Na dodatek przywiozła rodzinne pamiątki zdjęcia całe rodziny, portret Marii Błażejewskiej i największy dla nas skarb portret burmistrza Władysława Błażejewskiego. Tego portretu w Mroczy nie miał nikt. Nie ma jej również w galerii Burmistrzów Mroczy znajdującej się przed salą sesyjną Rady Miejskiej. Nie znajdziemy jej także na portalu Internetowy Pana Sebastiana Mazura „dawna.mrocza.net”.

Dziś już wiemy, jak wyglądał Władysław Błażejewski, a jego fotografia dołączy do wymienionych galerii.

Pani Irena Budziak z kolei rozpoznała na zdjęciu swego ojca – członka pocztu sztandarowego. Sztandar prawdopodobnie poświęcony tego właśnie dnia, należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Ojciec Pani Ireny, Czesław Mathews był mieszkańcem Trzeciewnicy.

Ksiądz, stojący w środku, to prawdopodobnie Marcin Rochowiak budowniczy i ówczesny proboszcz mroteckiej parafii. Tę sprawę jeszcze badamy. Drugiego księdza  jeszcze nie rozpoznano, ale może to być ówczesny wikariusz parafii – Strużyna.

Zgłosiła się również do nas Pani Maria Sobota, której mama – dziś 97 letnia mieszkanka Mroczy, Krystyna Dzieszka – poznaje na fotografii ówczesnego  proboszcza, Marcina Rochowiaka. Sądzi też, że rozpoznany przez rodzinę burmistrz Władysław Błażejewski wg niej jest burmistrzem Ciążyńskim. Tę ewentualność jednak już wykluczyliśmy, ale postać księdza Marcina Rochowiaka chyba jest wysoce prawdopodobna. Sprawdzamy to.

Prowadzimy również rozmowy z prof. Zdzisławem Biegańskim, autorem informacji o tamtych latach w Mroczy zapisanych w monografii miasta pod redakcją Sławomira Łanieckiego, które być może zaowocują publikacją poświęconą przedwojennym burmistrzom. Mroczy.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w poszukiwanie swoich przodków.

Liczymy też, że może jeszcze ktoś w swoim albumie znajdzie fotografie z tego okresu i będziemy mogli uzupełnić galerie o zdjęcia pozostałych burmistrzów. Nie ma jeszcze w wymienionych galeriach swego zdjęcia Konstanty Chęciński i Bruno Nowara.

 

Marian Wiśniewski

image_pdfimage_print