SENSACYJNE DOKUMENTY BYŁEGO BURMISTRZA MROCZY

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji pozyskał unikalne dokumenty po byłym Burmistrzu Mroczy Czesławowi Deglerze.

Dokumenty przekazał wnuk byłego burmistrza – Zenon Dunajski.

Są to:

Dyplom za zasługi rozwoju Związku Podoficerów Rezerwy Koła Inowrocław z r. 1931

Dyplom Związku Hallerczyków Chorągwi Pomorskiej – Placówka Inowrocław

Akt weryfikacyjny Zarządu Stowarzyszenia Weteranów b, Armii Polskiej we Francji potwierdzający, że Czesław Degler „JEST BYŁYM ŻOŁNIERZEM ARMJI POLSKIEJ
WE FRANCJI W SZEREGACH KTÓREJ WALCZYŁ Z BRONIĄ W RĘKU O NIEPODLEGŁOŚĆ W LATACH 1914 – 1920”

Potwierdzenie, legitymacja i Medal Niepodległości  nadany w roku 1932 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dyplom Armii Polskiej we Francji z roku 1924 potwierdzający przyznanie odznaki „Miecze Hallerowskie” za „Wierną Służbę dla Ojczyzny we Francji i we Włoszech w latach 1918 – 1920”.

Książeczka przynależności do kasy oszczędnościowej obozu Polaków w Le Puy we Francji.

Legitymacja Odznaki Pułkowej 13 P. KRES. ART. LEK. nr 457

Legitymacja z roku 1938 o przynależności do Stowarzyszenia Weteranów b. Armii Polskiej we Francji

Książeczka Wojskowa z roku 1918

Medal z podobizną marsz. Józefa Piłsudskiego

Zaświadczenia notarialne o funkcji Wiceprezesa Związku Niepodległościowego w Poznaniu, o okolicznościach aresztowania w roku 1942 przez okupanta niemieckiego za ukrywanie kapitana Orłowskiego, poszukiwanego przez Niemców, skazaniu na 8 lat więzienia. O skazaniu jego żony na 5 lat więzienia. Wywiezieniu Czesława Deglera  do obozu w Mauthausen i zaginięciu w roku 1945 wszelkich po nim śladów. Jest też informacja o śmierci żony w roku marcu 1943 r. w obozie w Oświęcimiu.

Z informacji przekazanych przez Pana Zenona Dunajskiego (wnuka Czesława Deglera) wynika, że Czesław Degler pozostawił po sobie syna Zenona Deglera, który zmarł w Anglii ok. 1998 roku, Krystynę Włodarczyk (zmarłą w roku 2018) oraz Marię Dunajską 87 letnią dziś matkę Pana Zenona Dunajskiego.

Z monografii Miasta i Gminy Mrocza pod red. Sławomira Łanieckiego (praca zbiorowa) wydanej przez Urząd Miasta i Gminy Mrocza (Wydawca II: Wydawnictwo Pejzaż, Bydgoszcz, 2014 ISBN 978-83-61641-42-1) wiemy iż Czesław Degler 30 września 1929 roku – po podwójnym głosowaniu – został wybrany spośród 6 kandydatów przez Radę Miejską na Burmistrza Mroczy. Był najdłużej urzędującym burmistrzem międzywojennej Mroczy.

image_pdfimage_print